Biela Ľália

15.03.2010 14:30

Rastliny: Lilium candidum - nebesky biela ľalia

Lilium candidum

Lilium candidum

Táto ľalia pochádza zo Stredomoria, presnejšie z Balkánskeho polostrova a juhozápadnej Ázie. V našich prírodných podmienkach ju môžeme zaradiť medzi najnenáročnejšie druhy. Je úplne mrazuvzdorná. Jej pestovanie je jednoduché a zvládne ho aj úplný začiatočník..

Z botanického hľadiska patrí do čeľade ľaliovitých (Liliaceae) do rodu Lilium.

Z pestovateľského hľadiska je zaradená do ôsmej skupiny - botanické druhy ľalií. Jej slovenský botanický názov znie ľalia biela.

Často je tento druh zobrazovaný spolu s Pannou Máriou alebo s inými kresťanskými osobami na znak nepoškvrnenej nebeskej čistoty.

Podzemným orgánom je koncentrická cibuľa zložená z veľkého množstva voľne usporiadaných šupín. Na jeseň z nej vyrastá prízemná ružica listov, ktorá prezimuje. Na jar z nej vyrastie kvetný stvol vysoký 100 - 145 cm. V júni až v júli na ňom rozkvitá 7 - 10 veľkých, bielych, silne voňajúcich kvetov. Krátko po odkvitnutí prechádza rastlina do obdobia vegetačného pokoja.

Vysádza sa v druhej polovici augusta do hĺbky iba 3 cm ( hĺbka výsadby = hrúbke zeminy nad cibuľou ). Na zimu sa nemusí prikrývať. Po odkvitnutí sa odrežú kvety tesne pod posledným kvetom. Nadzemnú časť rastliny neodstraňujte skôr, ako sama celá uschne! Rastlinu by ste ochudobnili o živiny, ktoré si ešte získa po odkvitnutí fotosyntézou.

Najjednoduchšie a najefektívnejšie rozmnožovanie tohto druhu je pomocou cibuľových šupín. Tie sa odoberajú z cibule pred výsadbou. Potom sa zasadia, najlepšie do válovčeka do hĺbky 1 - 2 cm a umiestnia sa do prostredia kde je denná teplota 25 - 27 °C a nočná okolo 22 °C ( napr. skleník, parenisko, bytové okno ). Substrát sa udržiava skôr suchší. Pri takýchto podmienkach sa na spodnej časti šupín pomerne rýchlo vytvoria nové cibuľky. Na jednej šupine sa vytvoria 2 - 3 cibuľky. Ak boli šupiny odobraté a zasadené koncom júla, tak ich môžete asi v prvej polovici septembra vybrať a zasadiť na záhon do hĺbky 2 cm. Zasaďte ich po jednej šupine s jednou cibuľkou na vzdialenosť asi 4 cm od seba. Na záhone asi po 4 - 6 rokoch pestovania dopestujete kvitnutia schopné cibule.

Vyhľadávanie

Kontakt

Diana Spirčáková , Simona Žrobeková Kežmarok
0907 612 686

Anketa

máte radi prírodu?

ano (82)
75%

nie (11)
10%

ako kedy (17)
15%

Celkový počet hlasov: 110

Anketa

Chodíte často do prírody?

ani nie (14)
13%

veľmi rád (46)
43%

ano (17)
16%

nie (9)
8%

niekedy (22)
20%

Celkový počet hlasov: 108

listy

24.11.2009 17:07

listy

sú veľmi pekné hlavne na jeseň. tu je ukážka :
Tvorba webových stránok zdarma Webnode